.

Krabice / The box (2009)

30. června 2011 v 21:55 | Lady McFly |  Filmy
Žánr: Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní
Země výroby: USA
Rok výroby: 2009
Délka: 111 min

Je to jednoduché: Máte krabici a v ní zařízení s tlačítkem. Zmáčknete ho a dostanete jeden milion dolarů. Ovšem! někdo, kdokoli na světě, koho neznáte, zemře.

Tak s touhle, na jednu stranu radostnou, na stranu druhou přinejmenším zneklidňující, nabídkou příjde do domu Lewisových jeden muž. Muž, který vás na první pohled zaujme svou chybějící částí obličeje - pan Arlinghton Steward. Samozřejmě nečeká odpověď na tuto nelehkou otázku hned, proto nechá Normě -mladé ženě a také hlavní hrdince filmu- 24 hodin na rozmyšlenou a odjede. Ještě před tím, ji na důkaz vážnosti své nabídky, daruje 100 dolarovou bankovku a upozorní ji, že o této nabídce nesmí říct nikomu, krom jejího manžela. Tak to taky udělá. Spolu s manželem, Arthurem, řeší všechny pro a proti. Oba jsou přeci jen státní zaměstnanci s mizerným platem, hypotékou a dospívajícím synem. Už jen za jeho studium zaplatí majlant, tak by se peníze opravdu hodily. Mohli by ale žít s vědomím, že jsou zodpovědni za smrt živé bytosti, člověka?
Budou muset. Norma totiž tlačítko zmáčkne, dostane peníze, ale žádná úleva ani radost nepřichází. Pouze strach a obavy, které ještě vzrostou po otázce, co se stane s krabicí. "Bude přetransformována a předána někomu, koho neznáte." (poz. pro ty méně chápavé: z toho plyne, že dalšími adepty na smrt jsou právě oni, konkrétně Norma). Začíná tedy boj za její život, život jejího manžela a nakonec i syna. V pátrání po záhadném muži s chybějící částí tváře narazí na spousty zvláštních věcí, sahajících za hranice jejich chápání. Že by návštěvníci z vesmíru?

• Tak tenhle film byl úlet! - naprostý. Prvních deset minut jsem prožívala euforii ze skvělého filmu, s netradiční zápletkou a napínavou atmosférou. Zbytek času jsem se jen divila, jak někdo mohltakovou úleťárnu natočit. Tak tedy: Máme zde mladou rodinu, v 70- tých letech (zapoměla jsem se zmínit, že je to flashbackový film, ale snad mi ospustíte :), záhadného muže, krabičku - peníze nebo vražda. Je logické že pro pokračování filmu je nutné vybrat možnost druhou. Tak tedy zmáčkneme tlačítko,někoho zabijeme, dostaneme peníze a ... co dál? Divák je napjatý, natěšený a ono je z toho "la prd". Začne série nesmyslných a přefantasmagořených kroků manželského páru. Do toho na každém kroku potkáte divně se chovající lidi, kterým (většinou po předání vzkazu nebo po určitém splněném úkolu) teče krev z nosu. Nakonec tu máme i "efektivní" scénu s vodou. Lidi, pokud chcete nějakou radu - NEDÍVEJTE SE NA TO! =D.


• Co ovšem oceňuji je výběr hereckého obsazení. Režisér (Richard Kelly) měl opravdu zájem na tom, aby se z jeho "Krabice" stal thák, proto si do svého filmu vybral hvězdy jako Cameron Diaz nebo James Marsden.
Začnu u naší Cameron alias Normy Lewis. Svou roli si střihla docela slušně. Opravdu se jí podařilo zahrát poněkud upjatou a strachující se manželku na jedničku. Od komedií (ve kterých ji většinou můžeme vidět) je to docela skok, ale zvládla to. A z těch jejich výrazů "What the hell?" jsem byla uchvácena..
Dále tu máme jejího manžela Arthura - Jamese Marsdena. Nepamatuji se, že bych ho viděla zazářit v nějakých filmech, krom X-mena, kde měl po celou dobu brýle a napučený nebo neurčitý výraz - nic moc. Tato role mu podle mě sedla. Opravdu jsem mu "žrala" to, že nesmírně miluje svou ženu a syna, poctivě chodí do práce, nepije, nekouří, chodí brzy domů... Až takového chlapa potkáte, tak mi dejte vědět - hned ho beru =D. Ovšem tohle byla z těch "fantas" věcí ta nejmenší.
No a když jsem u fantasy věcí, nesmíme opomenout maníka bez půlky tváře Arlinghtona Stewarda alias Frank Langella. Nemůžu si pomoct, ale mě tam přišel hrozně zlatý =D (teď neberme jeho vzhled =). Do teď nevím, jestli to byl mimozemšťan, člověk nebo něco mezi (ještě mi zbývá varianta robot a duch). Každopádně ať byl kdo byl od začátku jsem ho brala spíše jako pozitivní postavu. Ano, přinesl sice tu "pekelnou krabičku", ale bylo vidět, že s rodinou soucítí. Také si podle mě osud "doručovatele" nevybral sám...


A teď už jen trailer..
(poněkud ponurý, řekla bych)

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 *Nessa *Nessa | Web | 30. června 2011 v 22:27 | Reagovat

máš to tu krásně sladěné :)

2 R R | E-mail | Web | 1. července 2011 v 17:15 | Reagovat
3 Leela Leela | Web | 1. července 2011 v 22:58 | Reagovat

no ten příběh mě taky nadchl, ale po tvym popisu to nadšení opadá :D je to hrůza, já sama bych to nezmáčkla, ale jasný no musela to zmáčknout kvůli tomu aby ten film vůbec byl :D .. a co zachrání se nakonec?

4 Halal Halal | Web | 23. září 2012 v 18:23 | Reagovat

Ale jo,proč ne ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama