.

Krásní Mrtví / Beautiful Dead - Jonas (1)

18. srpna 2011 v 13:49 | Lady McFly |  RC Recenze
Autor: Eden Maguire
Díl: první
Žánr: fantasy, romantický
Datum vydání: 1.3. 2010
Datum vydání v ČR: 15.3. 2011
Nakladatelství: FRAGMENT

Oficiální anotace:

Nejsou živí. Nejsou mrtví. Něco mezi tím. V průběhu jednoho roku zemřou za podivných okolností čtyři mladí, krásní lidé, studenti ellertonské střední školy. Jonas, Arizona, Summer a - Phoenix. Ta poslední smrt zasáhne Darinu nejvíc. Byl to její kluk, její veliká, největší láska… Je její setkání s Krásnými mrtvými skutečné? Co znamenají ta andělská křídla, která vidí, slyší a která nakonec sama dostává? Jonas zemřel jako první, zabil se na motorce. Ale je tolik nezodpovězených otázek… Odhalí Darina včas temná tajemství tajemství, aby tak vykoupila duše Krásných mrtvých?

Předem chci poděkovat nakladatelství FRAGMENT za poskytnutí recenzního výtisku!

Sedmnáctiletá Darina narazí u Jelení řeky na opuštěnou stodolu. Vydává se k ní i přes sílu bušících křídel v její hlavě. Táhne ji tam nepopsatelná síla a žene stesk po nedávno ubodaném Phoenixovi - klukovi, kterého nade vše milovala. Jako by to snad tušila, objeví ho uvnitř. A ještě někoho. Její (údajně) mrtvé přátele a pár dalších Krásných Mrtvých. V prvním okamžiku nevěří vlastním očím a myslí si, že se zbláznila. Uteče, ale na druhý den se vrací znovu. Ostatní ji už očekávají. Hunter - svrchovaný pán Krásných mrtvích ji vše vysvětlí, ale zároveň oznámí, že musí zapomenout a že ji pomocí jejich schopností vymažou paměť. To nemůže připustit. Nemůže zapomenout na to, že kousek za městem dál "žije" jeji kluk. Hunter ji tedy nabídne obchod - bude si vše pamatovat a nabídne ji pár vzácných okmažiků s Phoenixem, ale musí jim pomoct s objasněním smrtí jejich přátel.
Souhlasí. První na řadě je Jonas. Jeho rok se pomalu blíží ke konci a pokud nezjistí okolnosti jeho smrti, za pár dní zmizí navždy. Darina se tedy pouští do nebezpečného pátrání na vlastní pěst. A začíná u Zoey - dívky, která seděla v době nehody s Jonasem na motorce. Přežila, ale je na vozíčku a okamžiky před nehodou se ji vytratily z paměti. Společně však skládají nesouvislé střípky dohromady a Darina zjišťuje, že jeho nehoda na motorce zase takovou nehodou nebyla...

- Krásní Mrtví mají nejen schopnost vymazat paměť, nebo docílit iluze toho, že se na vás vrhá nespočet křídel a buší vám silně v hlavě, ale také řadu jiných. Za zmínku by stálo ovládání vašeho těla pouhou vůlí, přemísťování se nebo má oblíbená - cestování časem. Dále vám také dokáží číst myšlenky, což ovšem není zrovna příjemné, nebo pomocí myšlenek dokáží komunikovat mezi sebou, i na delší vzdálenosti. Naopak jejich slabinou je bouřka. Hromy a blesky, konkrétně elektrický proud. Kdyby je zasáhl, zmizí nadobro. Stejný účinek bude ovšem i po vypršení roční lhůty na zjištění jejich smrti, kdy se pomalu začnou rozkládat a na pár dní před jejich "zmizením" vypadají jako opravdoví zombíci. Pokud jsou dohromady, jejich moc se zvyšuje a sílí. Také záleží na vzdálenosti od jejich úkrytu - čím dále jsou, tím se jejich schopnosti oslabují.
Většinu těchto schopností používají k tomu, aby mohli u Jelení řeky zůstat skrytí, bez jakéhokoli tušení okolního světa. Řadu z nich si Darina, chtě nechtě, vyzkouší na vlastní kůži. Některé ji v hledání odpovědí pomohou, ale o nesnesitelná křídla bubnující všude kolem ní pokaždé, když chce Krásné Mrtvé varovat, opravdu nestojí.

Eden Maguire, žije střídavě ve Velké Británii a Spojených státech. Svůj volný čas ráda tráví u svých přátel na ranči v Coloradu. Sama k tomu říká: "Posaďte mě na koně a nasměrujte mě k nejbližší hoře - tam je můj soukromý ráj."
Na opuštěné coloradské farmě rovněž nalezla inspiraci pro svou tetralogii Krásní mrtví, která vyšla v originále v letech 2009-2010 a stala se jejím prvním hitem. Všechny čtyři díly Krásných mrtvých vydává v češtině Nakladatelství Fragment. V současnosti už Eden pracuje na další sérii, která se bude jmenovat Dark Angel a její první dva díly vyjdou v angličtině v roce 2011.

- Druhý díl Krásných Mrtvých, s názvem Arizona vyjde letos, 17. října opět u nakladatelství fragment.

SEČTENO - PODTRŽENO
Na tuto knihu jsem narazila v blogovém světě. Různí lidé na ni psali různé názory - jedny okouzlila, druhé znudila a někteří se přiklonili k neutrálnímu postoji. Chtěla jsem si tedy knihu přečíst a zjistit, k jaké skupině se přikláním nejvíc já. Také mne zaujala myšlenka - Krásní Mrtví. Říkala jsem si, co to bude. Nějací andělé (podle obálky), nebo bledá stvoření bez života chodící po světě?
Tak jsem se tedy do knihy pustila. A že jsem se do ní pustila hned během první stránky. Autorka se s tím nepárala a hned na začátku tu máme akci, přímo centrum dění. Chvíli mi trvalo, než jsem se rozkoukala, ale během chvilky už mi bylo vše jasné. Trošku jsem taky zápolila s postavami - hlavně s vedlejšími mužskými / chlapeckými. Na můj vkus se tam objevuje až moc vedlejších postav, které do děje (zatím) nic moc nezasahují. Když si ale v hlavě srovnáte, kdo je kdo, jaký má s kým příbuzenský vztah a kdo s kým chodí/chodíl, dá se to levou zadní zvládnout. Hlavní hrdinka, Darina, mi nevadila, ale na druhou stranu jsem si ji nijak nezamilovala. Chytrá možná je, ale některé věci ji došli docela pozdě. Z komára dělala velblouda. A bylo až překvapující jak ji přes její nedostupnost a nevrlost všichni kluci zobali z ruky. Další překvapující věcí je, jak se s Phoenixem po dvouměsíčním vztahu, navíc v jejich věku, milují. Ale budiž, proč se něco takového nemůže stát?
Asi se tedy přikloním k té neutrální skupince čtenářů. Knížka mě docela bavila, zajímalo mě, jak to nakonec vše dopadne, ale neměla jsem problém ji odložit a dělat něco jiného. Těším se na druhý díl, který si chci určitě přečíst. Z téhle série asi nikdy šílet nebudu, ovšem můžu vám ji doporučit. Autorka píše poměrně čítelně, kniha vám hezky plyne..

70% / 100 %


zdroje: fragment.cz
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 hudgens-twitter hudgens-twitter | Web | 18. srpna 2011 v 13:59 | Reagovat

máš úžasný layout i blog

2 *Lella_Zee* *Lella_Zee* | Web | 18. srpna 2011 v 22:31 | Reagovat

kam chodíš na takové knížky? tahle mi přijde.. naprosto originální.. nikdy jsem o ničem podobným neslyšela ani nic.. o.O tuhle chcu!

3 Miška Miška | Web | 19. srpna 2011 v 10:17 | Reagovat

veľmi pekne ti ďakujem za hlas ra ti to oplatím

4 Leela Leela | 19. srpna 2011 v 20:00 | Reagovat

Odpusť odpusť že jsem se tak dlouho neozvala, odpouštíš? :D Schvátila mě zlá nemoc :D ne fakt tejden sem byla uplně mimo net, já se nedokázala zvednout ani k počítači. Teď už koukám na 3díl PLL ze 2. série ale teď dávaj Harryho, takže si budeš muset ještě chvíli počkat, abysme mohly diskutovat kdo je A. :D.

5 Ettelëa Dragons Ettelëa Dragons | Web | 2. září 2011 v 20:20 | Reagovat

Pořád váhám, zda si ji přečíst nebo ne... ohlasy na ni jsou docela odlišné, někdo ji docela chválí, jiný ji zase úplně odsoudí. Asi si budu muset udělat vlastní názor a přečíst si to :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama